Moje konto Moje konto

Zioła na piękne włosy - jak naturalnymi metodami poprawić kondycję i wygląd włosów.

ziola_na_piekne_wlosy.jpg

Zioła na piękne włosy - jak naturalnymi metodami poprawić kondycję i wygląd włosów. 

Systematyczne stosowanie ziół może pomóc w poprawie kondycji naszej skóry, a co za tym idzie, również włosów i paznokci. Warto zapoznać się z naturalnymi i sprawdzonymi sposobami na piękne i gęste włosy. Nie zwlekaj!

Zioła do płukania włosów

Napary ziołowe stosowane jako płukanka do włosów przynoszą doskonałe efekty kondycjonujące włosy. Poprawiają krążenie w skórze głowy, dzięki czemu cebulki włosowe są lepiej odżywione i dotlenione. Płukanie skóry po każdym myciu naparem ziołowym ogranicza nadmierne wypadanie włosów oraz przyspiesza ich wzrost. A natychmiastowym efektem po zastosowaniu płukanki jest widoczne zwiększenie objętości oraz piękny połysk włosów.

W tekście piosenki Czerwonych Gitar były kwiaty we włosach, a my polecamy zioła we włosach!

Zioła przeciw wypadaniu włosów

Kozieradka, to zupełnie wyjątkowa roślina stosowana zarówno jako zioło lecznicze, przyprawa i surowiec kosmetyczny! Nasiona kozieradki zmielone służą do sporządzenia naparu, który jest naturalną i skuteczną wcierką wzmacniającą włosy. Łagodzi podrażnienia skóry głowy, przetłuszczanie i świąd. Stymuluje wzrost “baby hair”.

 

Czarna rzepa znana również jako czarna rzodkiew, to właściwie roślina zasilająca grono warzyw. Sok otrzymany z czarnej rzepy jest  niezwykle bogatym źródłem witamin i minerałów. Duża zawartość związków siarki sprawia, że ma on mało atrakcyjny zapach, ale za to wspaniałe działanie na skórę. Dodatek soku z czarnej rzepy do maseczek i płukanek sprzyja lepszemu ukrwieniu skóry głowy, dotlenieniu cebulek włosówych i zahamowaniu wypadania włosów.

 

Gorczyca, znana przyprawa jest również cennym wsparciem dla kondycji włosów. Olej musztardowy, otrzymywany w wyniku tłoczenia ziaren gorczycy, znalazł zastosowanie w kosmetyce. Posiada właściwości rozgrzewające i jako dodatek do maseczek na skórę głowy sprzyja poprawie odżywienia i dotlenienia cebulek włosowych. Podobne działanie wykazuje maseczka na skórę głowy sporządzona ze zmielonych nasion gorczycy.

Zioła przeciwłupieżowe

Kłącze tataraku to surowiec zielarski, który sprawi, że zmęczone i osłabione włosy odżyją! Jest doskonałym źródłem soli mineralnych, witaminy C oraz garbników. Odwary z tataraku stosowane jako wcierki do skóry głowy hamują łysienie, przyspieszają wzrost włosów i działają przeciwłupieżowo. 

 

Rozmaryn to aromatyczne zioło znane jako przyprawa w kuchni śródziemnomorskiej, jednak posiada również właściwości lecznicze i jest ceniony w kosmetologii. Wyciągi z rozmarynu działają pobudzająco na krążenie, antybakteryjnie i odświeżająco. Płukanka z rozmarynem, lub dodatek olejku rozmarynowego do maseczki, ułatwi pielęgnację skóry głowy skłonnej do powstawania łojotoku i łupieżu.

 

Lawenda jest niezwykła! Kwiaty lawendy w postaci wyciągów posiadają właściwości uspokajające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Zastosowane na skórę, preparaty z kwiatów lawendy ograniczają rozwój drobnoustrojów, w tym drożdżaków które są częstą przyczyną zmian łojotokowych i łupieżu. Możecie przygotować napar z kwiatów i stosować jako płukankę, bądź dodać kilka kropel olejku lawendowego do ulubionej maseczki do włosów.

Zioła przeciwłojotokowe

Korzeń łopianu jest wyjątkowo ceniony ze względu na właściwości regeneracyjne w przypadku problemów skórnych. Preparaty z łopianu polecane są zwłaszcza w przypadku skóry problematycznej, trądzikowej i skłonnej do łojotoku. Olej z łopianu stosowany regularnie na skórę głowy pobudza wzrost włosów i regeneruje ich uszkodzoną strukturę. Ponadto łagodzi łojotok, a dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym, pomoże zapobiegać infekcjom w obrębie mieszków włosowych. Możesz wykorzystać olej z łopianu do masażu skóry głowy lub dodać go do maseczek przeciwłojotokowych.

 

Szałwia to zioło o pięknym zapachu i skutecznym działaniu. Wyciągi z szałwii mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a także ściągające i przeciwświądowe. Napar z szałwii, stosowany jako płukanka do włosów, doskonale nadaje się do łagodzenia łojotoku,a ponadto nadaje włosom piękny blask. Olejek eteryczny z szałwii można dodać do szamponu lub odżywki, aby wesprzeć przeciwłojotokowe działanie. Długotrwałe stosowanie płukanek z ziela szałwii może przyciemniać siwe pasma włosów.

 

Szyszki chmielu to doskonały surowiec dla osób zmagających się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów i ich mała objętością. Regularne stosowanie płukanki z szyszek chmielu jest polecane przy nadmiernym przetłuszczaniu włsów, stanach zapalnych mieszków włosowych oraz świądzie skóry. Chmiel sprawi, że skóra głowy po takiej kuracji będzie w lepszej kondycji, a włosy staną się bardziej puszyste i miękkie.

Zioła na suche włosy i świąd skóry

Siemię lniane na ogół kojarzy się z problemami układu trawiennego, ale jest również cennym surowcem kosmetycznym. Nasiona lnu, dostarczają cennego oleju po wyłączeniu, a z kolei po zaparzeniu śluzów przypominających konsystencją kisiel. Zarówno olej jak i napar z nasion można nakładać na suche i niesforne włosy. Olej w formie pre- maseczki, którą stosujemy przed nałożeniem szamponu na skórę głowy. Natomiast galaretowaty “kisiel lniany”, jako żel kondycjonujący włosy, wcieramy codziennie w końcówki.  

 

Korzeń lukrecji jest ceniony w kosmetyce. Wyciągi z lukrecji mają właściwości nawilżające skórę, regenerujące i antyseptyczne. Doskonale sprawdzają się do przemywania skóry twarzy w przypadku zmian pigmentacyjnych i trądziku. Natomiast  na skórę głowy poleca się preparaty z lukrecją w przypadku łupieżu, przesuszenia i świądu.

 

Rumianek i lipa to duet idealny! Napary z kwiatów rumianku działają odkażająco, łagodząco i rozjaśniająco. Ułatwiają rozczesywanie i zwiększają objętość włosów. Stosowanie płukanki z rumianku regularnie, na niefarbowane wcześniej włosy, daje efekt delikatnego rozjaśnienia. Lipa z kolei zabezpiecza włosy przed nadmiernym wysuszeniem. Dzięki śluzom obecnym w naprze z kwiatów lipy, płukanka zapewnia elastyczność i zapobiega nadmiernemu plątaniu i łamaniu się włosów.

Naturalne źródło krzemu 

Kuracja ziołowe na włosy to skuteczne i łagodne formy pielęgnacji, które można wesprzeć preparatami do użytku wewnętrznego. Pośród ziół polecanych “na włosy” najczęściej wybierany jest liść pokrzywy, jako składnik herbatek ziołowych i suplementów diety wpływających korzystnie na stan skóry. W liściach pokrzywy kryje się bogactwo witamin i minerałów. Jednym z najważniejszych jest krzem - minerał, który zapobiega wypadaniu włosów i wzmacnia strukturę tkanki łącznej. Dodatkowym atutem stosowania preparatów z liści pokrzywy są jej właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Kuracja pokrzywowa może przynieść wiele korzyści, nie tylko dla urody, ale również dla kondycji całego organizmu.  W preparatach do użytku wewnętrznego, których celem jest dostarczenie krzemionki, bardzo często pojawia się również ziele skrzypu, lub pędy bambusa.

 

Autor: mgr biologii, zielarz fitoterapeuta Marta Krynicka Orzech

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18, ul. Broniewskiego 34; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl