Moje konto Moje konto

Olejek eteryczny i hydrolat różany - bułgarskie dziedzictwo naturalne

olejek_z_rozy.jpg

Olejek eteryczny i hydrolat różany - bułgarskie dziedzictwo naturalne 

Płatki róży zachwycają kolorem i niepowtarzalnym aromatem. Zawierają, kwasy fenolowe, flawonoidy, związki lotne oraz śluzy. Suszone tracą intensywny aromat jednak stosowane jako dodatek do naparów nadają herbacie przyjemny smak. Cenione są przede wszystkim ze względu na zawartość olejków eterycznych, które mają niebagatelne znaczenie w przemyśle perfumeryjnym. Główne składniki olejku różanego to geraniol, citronellol, linalol i inne związki lotne. Ich proporcja i zawartość w olejku zależy od wielu czynników, m.in. odmiany gatunkowej róży, oraz pory zbioru surowca, warunków klimatycznych i glebowych w jakich rośnie roślina. 

Róża - królowa kwiatów 

W Polsce najczęściej występuje dzika róża (Rosa canina) o delikatnych białych kwiatach oraz róża francuska (Rosa gallica) o przyjemnym zapachu i mocno różowych kwiatach. Natomiast do produkcji olejku różanego używane są kwiaty róży damasceńskiej (Rosa×damascena Mill.), uprawianej już w czasach starożytnych przez Rzymian. Tych pięknych krzewów nie znajdziemy na letnim spacerze w terenie, gdyż występuje wyłącznie w uprawach. 

Bułgarski olejek z płatków róży 

Otrzymywania olejku różanego przebiega metodą destylacji z parą wodną. Wykorzystywane są do tego procesu głównie dwie odmiany róży Versicolor i Trigintipetala. Metoda otrzymywania olejku różanego i wody różanej trafiła do Europy w XVIII wieku. W Bułgarii w Kotlinie kazanłyckiej rozpoczęto uprawę róży damasceńskiej odmiany Trigintipetala, którą sprowadzono z okolic Damaszku. Panujące w tym regionie wysokie amplitudy temperatur między dniem i nocą sprawiały, że w płatkach róży gromadziło się więcej olejku eterycznego o wyjątkowym aromacie. Do dzisiaj Bułgaria króluje jako producent olejku różanego na perfumeryjnej mapie świata. 

Tradycyjna produkcja olejku różanego 

Uprawa i zbiory kwiatów róży stały się tradycją w regionie Kotliny kazanłyckiej. Zbiór kwiatów róży rozpoczyna się w połowie maja i trwa około 3 tygodnie. Do zbiorów wykorzystywane są krzewy, które rosną minimum 3 lata. Całe kwiaty róży zrywane są ręcznie wczesnym rankiem na płócienne płachty, a następnie są ważone i trafiają do destylarni. Zbiór kwiatów jest nie tylko tradycją ale również żmudną pracą, aby wyprodukować 1 litr olejku różanego należy zebrać aż 3,5 tony różanych kwiatów. W procesie produkcji oprócz olejku różanego powstaje również woda różana - hydrolat, ceniony w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym. 

Bułgarski skarb

Od 2014 roku olejek różany produkowany w Bułgarii zyskał status produktu regionalnego chronionego prawem unijnym. Corocznie na zakończenie zbioru kwiatów w stolicy przemysłu różanego - Kazanłyku obchodzony jest Festiwal Róż. Jest to okazja do promowania regionu, tradycji i olejku różanego, gdyż przyciąga wielbicieli tego aromatu z całego świata. Olejek różany pochodzący z Bułgarii jest wysoko ceniony w przemyśle perfumeryjnym i trafia do najdroższych kompozycji zapachowych z Francji, Japonii czy Wielkiej Brytanii. 

Olejek różany i jego działanie 

Olejek eteryczny z płatków róży posiada nie tylko walory zapachowe, ale również terapeutyczne. Jak wszystkie naturalne olejki eteryczne może być wykorzystany w aromaterapii. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, dlatego sprzyja zwalczaniu infekcji zarówno górnych dróg oddechowych jak i skórnych. Olejek różany jest również polecany w celu łagodzenia napięcia nerwowego i bólu głowy. Jako składnik kosmetyków działa korzystnie na skórę suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień. Upojny zapach olejku różanego sprawia że mydła, żele, szampony i kremy stają się produktem kojącym nerwy i przynoszącym poczucie relaksu. 

Hydrolat różany - naturalny tonik 

W trakcie destylacji parą wodną powstają nie tylko naturalne olejki eteryczne, które kumulują w sobie moc natury. Hydrolaty są produktem dodatkowym procesu destylacji olejków. Para wodna i niewielkie ilości olejków skraplają się tworząc naturalne wody kwiatowe i ziołowe, w zależności od rodzaju roślin poddanych destylacji. W trakcie destylacji płatków róży powstaje hydrolat różany. Cechuje go delikatny aromat różany przypominający roztarte w dłoni płatki róży. Hydrolat posiada właściwości nawilżające i łagodzące sprzyjające pielęgnacji skóry dojrzałej, delikatnej skłonnej do przesuszenia. Z tego powodu jest częstym dodatkiem do kosmetyków przeznaczonych dla cery wrażliwej. Hydrolat różany możemy wykorzystać jako naturalny tonik na skórę, lub odświeżającą mgiełkę do ciała i włosów. 

Produkty różane w naszych sklepach  

Róża zyskała miano królowej kwiatów nie tylko poprzez piękny wygląd, ale również dzięki wyjątkowemu aromatowi. Z przyjemnością sięgamy po produkty w których ukryty jest ten wyjątkowy olejek. W naszych sklepach znajdziecie olejki eteryczne różane przeznaczona do aromaterapii, a także hydrolaty i toniki z róży. Naszą ofertę wzbogaca też seria naturalnych kosmetyków różanych - przeciwzmarszczkowe kremy do twarzy, nawilżający balsam do ciała, odżywczy krem do pielęgnacji rąk oraz olejek różany do masażu ciała. Ciekawą propozycją kosmetyczną jest niecodzienna pasta do zębów z olejkiem różanym. Nie może również zabraknąć różanego mydełka w kostce!

Autor: mgr biologii, zielarz fitoterapeuta Marta Krynicka Orzech

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18, ul. Broniewskiego 34; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl