Moje konto Moje konto

Słodycze, a zdrowie Twojego Dziecka

 slodycze[1].jpg

Słodycze, a zdrowie Twojego Dziecka

Dzieci kochają słodycze, a producenci prześcigają się w kolorach i kształtach smakołyków.

Nie zawsze jednak zachwycający wygląd tych “pyszności” idzie w parze ze zdrowym składem.

Co może znajdować się w łakociach dla dzieci?

Na pierwszym miejscu należy oczywiście wymienić cukier, który zapewnia słodki smak, ale niestety niesie też dużo negatywnych skutków dla zdrowia dziecka. Zbyt duża ilość cukru w diecie sprzyja nadpobudliwości, zaparciom, nadwadze a nawet otyłości.Cukier sprzyja również powstawaniu stanów zapalnych w organizmie, a w jamie ustnej rozwojowi próchnicy.

Oprócz cukru w słodkich przekąskach dla dzieci pojawia się syrop glukozowo-fruktozowy. Pozyskuje się go ze skrobi kukurydzianej i jeśli czytamy składy produktów możemy znaleść go również w pieczywie, wędlinach, jogurtach czy sosach. Przyjmowany z pokarmem zwiększa uczucie głodu, potęgując chęć na słodycze. Jego nadmiar w diecie sprzyja nadwadze, zaburzeniu pracy jelit i może prowadzić do powstania cukrzycy typu II.

Tłuszcze utwardzane to kolejni podejrzani na liście składników. Obecne są w ciasteczkach, batonikach, zwłaszcza tych z masą. Obecne w diecie zaburzają gospodarkę tłuszczami i cholesterolem, sprzyjają powstawaniu miażdżycy oraz otłuszczeniu narządów wewnętrznych.

Barwniki. Jeśli są pochodzenia roślinnego (z owoców i warzyw) to świetnie, ale niestety nadal to rzadkość. Mają wtedy blade, pastelowe kolory, a to nie podoba się dzieciom. Im mocniejszy kolor tym większe podejrzenia, że barwniki nie mają już nic wspólnego z naturą. Niektóre ze spożywczych substancji barwiących przyjmowane regularnie mogą powodować u dzieci nawet tak silne reakcje jak nadpobudliwość, rozdrażnienie, czy nasilenie ataków astmy (np, czerwień koszelinowa).

Słodycze mogą zachwycać nie tylko słodkim smakiem i kolorem, ale również aromatem. Ale czy naturalnym? Nie wszystkie składniki aromatyczne są sztuczne, większość pochodzi z surowców roślinnych. Zdarzają się jednak syntetyczne, czyli takie które w składzie produktu będą opisane jako “identyczne z naturalnym”. Przykładem może być syntetyczna wanilina, która zastępuje drogi aromat waniliowy. Zbyt duża obecność tych aromatów w diecie może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka, sprzyjać alergiom pokarmowym czy skórnym.

W słodyczach mogą pojawiać się również konserwanty, czyli związki zapobiegające szybkiemu psuciu się produktów. Wśród nich może znajdować się niegroźna witamina C, ale również benzoesan sodu. Jego zwiększona obecność w diecie jest kontrowersyjna ze względu na możliwość powstania podrażnień śluzówki żołądka.

Jeśli chcesz zapewnić swoim dzieciom zdrową dietę, zamiast słodyczy wybierz owoce!

Zapewnisz Maluszkowi dostępność witamin i soli mineralnych, a także uzupełnisz w diecie błonnik, który usprawnia pracę jelit i wchłanianie składników odżywczych!

Wybór jest prosty: Jabłko zamiast żelka!

Autor: mgr biologii, zielarz fitoterapeuta Marta Krynicka Orzech

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18, ul. Broniewskiego 34; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl